Jaseň mannový

Fraxinus ornus L.

Oleaceae (Olivovité)
Česky: Jasan zimnář, Anglicky: Ash, Francúzsky: Fréne á Heurs , Nemecky: Mannaesche, Španielsky: Fresno de flor , Taliansky: Orniello, Maďarsky: Virágos kórisfa
Vlastnosti: Purgans, Laxans
Súvisiace edície: stromy

Botanický popis

Jaseň mannový je strom so sivými alebo hnedými vajcovitými púčikmi a s protistojnými stopkatými, nepárno perovito zloženými trojjarmovými až štvorjarmovými listami s lístkami krátko stopkatými, vajcovitými až podlhovasto vajcovitými, končistými, na rube na žilnatine hrdzavo páperistými až plstnatými, hrubo jednoducho až dvojito zúbkatými. Metlinovité súkvetia sú celé obojpohlavné alebo sa skladajú z kvetov oboch pohlaví aj obojpohlavných súčasne. Kvety majú malý štvorpočetný kalich, bielu, dvojpočetnú alebo štvorpocetnú korunu z čiarkovitých lupienkov, dve tyčinky s dlhými nitkami a vrchný semenník. Plody sú na vrchole krídlaté nažky.

Kvety sa na tomto druhu zjavujú v apríli-máji súčasne s listami, na rozdiel od častejšie u nás vysádzaného jaseňa štíhlého (Fraxinus excelsior L., ), ktorý nasadzuje listy až po odkvitnutí, a okrem toho vyrastajú v bočných zväzkovitých zložitých strapcoch a nemajú korunu. Produkt získavaný narezávaním kmeňa stromov (manna) býva často falšovaný prímesou múky, škrobu, medu, cukrov (napr. fruktózy) - prímesi sa dajú odlíšiť najlepšie chemickými skúškami.

Výskyt

Jaseň mannový rastie na slnečných kamenistých stráňach južného Slovenska ako súčasť riedkych miešaných zárastov. Miestami ho vysádzajú do parkov.