Železník lekársky

Verbena officinalis L.

Verbenaceae (železníkovité)
Ľudové názvy: holubia zelinka, verbina, verbena
Česky: Sporýš lékařský, Anglicky: Vervain, Latinsky: Verbena officinalis, Francúzsky: Verveine officinale, Španielsky: Verbena, Taliansky: Verbena, Poľsky: Werbena pospolita, Maďarsky: Közőnséges vasfű, Szapora galambócz
OBSAHUJE
2 recepty
Súvisiace edície: koreniny, kúpeľ, obklady, kloktadlá
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Verbenae herba Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona vňať vňať

Botanický popis

Železník lekársky je jednoročná až trváca bylina vysoká 60 – 90 cm. Stonku má riedko chĺpkatú, hranatú, vrúbkovanú, vo vrchnej časti rozkonárenú, jasno zelenej farby, listy tmavozelenej farby, hladké alebo riedko chĺpkaté, stonkové trojzárezové, úzke, s výraznými žilkami, kvety v odstávajúco rozkonárenom súkvetí tvoria klas rúrkovitých kvetov svetlofialovej farby, kvitnú v lete – júl až august. Plody sú tvrdky.

Do čeľade železníkovitých patrí z našej kveteny iba rod železník – Verbena L. ako jediný druh. V záhradách sa však stretneme ešte dosť často s druhom železník peruánsky (V. peruviana (L.) Druce), ktorý je pôvodný v Severnej Amerike.

Železník je okrasná trvalka s veľkými fialovými alebo rumelkovočervenými kvetmi. Pod menom Verbena hybrida hort. sa pestujú krížence mnohých severoamerických druhov s rôznofarebnými voňavými kvetmi. K nám s vlnou zavliekaný je Verbena bonariensis s vrcholovými metlinovitými zväzočkovanými vrcholíkmi fialovej farby. Do zberu rozhodne nepatria.

Výskyt

Vytvára porasty s burinami najmä pri cestách, obľubuje dusík a je častý až hojný v teplejších oblastiach.