Rebarbora dlanitá

Rheum palmatum L.s.l.

Polygonaceae (Stavikrvovité)
Česky: Reveň dlanitá, Anglicky: Chinese rhubarbar, Francúzsky: Rhubarbe de chine, Nemecky: Arznei-Rhabarber, Španielsky: Ruibarbo, Taliansky: Rubarbaru, Poľsky: Rzewień dłoniasty, Maďarsky: Rebarbara
Súvisiace indikácie: Hnačky, Žlčník, Klimaktérium
OBSAHUJE
11 receptov
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Rheum rhaponticum Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - koreň Ikona zber - koreň Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona koreň koreň

Botanický popis

V oficiálnej medicíne (aj podľa SL1 a ČL97) liečebne používané rebarborové korene a podzemky (Rhei radix) pochádzajú z mohutných trvácich bylín vysokých aj 2 m s veľkými listami s dlhými stopkami a s hrubým podzemkom i koreňmi. Dutá listnatá byľ má drobné koncové pazušné kvety ružovej farby usporiadané do metliny. Plody sú nažky.

Druhy rodu Rheum L. – rebarbora (reveň) sa rozdeľujú do niekoľkých sekcií – do jednej z nich patria liekopisne prípustné materské rastliny pre koreňový systém liečebne používaný (iné druhy tiež obsahujú podobné obsahové látky, ale v inom zložení a v menšom množstve, ich účinok je preto podstatne nižší) a do druhej pre farmaceutické účely neprípustné druhy, bežné však v Európe a mnohé aj u nás pestované ako okrasné alebo úžitkové – hlavne ako zelenina.

Do tejto skupiny patria napr. rebarbora vlnitá (rebarbora kadeřavá – Rheum rhabarbarum L.), trváca, až 2 m vysoká, listové stopky má hrubé, čepele široko vajcovité, kučeravé, stopky dlhé ako plod. Kvitne v júni – júli, pôvodná vo východnej Ázii, bežne pestovaná ako zelenina pre listové stopky a aj ako okrasná.

Podobná je rebarbora pontická (reveň bulharská – Rheum rhaponticum L.) s riedkou metlinou, s listami podhovasto vajcovitými, pochádzajúca z Bulharska, zriedka pestovaná (hlavne na Morave). Všetky druhy sa navzájom veľmi ľahko krížia.

Ich obsahovú látku tvorí o. i. navyše stilbénová zlúčenina raponticín, ktorá má estrogénový účinok (estrogén = ženský pohlavný hormón), preto ich liekopisy z užívania vylučujú a žiadajú robiť na jeho prítomnosť kontrolu.

Výskyt

Byliny pochádzajú z hôr Tibetu a rozšírili sa od Sibíri po Himaláje a Stredozemie; niektoré druhy sa pestujú v Európe. Ide predovšetkým o dva druhy a ich krížence, hybridy:

rebarbora okrasná (novší slovenský názov, bežnejší a známejší je rebarbora dlanitá – reveň dlanitá – Rheum palmatum L.), ktorá má listy hlboko dlaňovito 5-laločné s podlhovastými kopijovitými celistvookrajovými až perovito dielnymi lalokmi, pôvodná v Ázii, zriedka u nás pestovaná ako okrasná trvalka, niekedy aj kríženec s inými rebarborami a rebarbora lekárska – (reveň lékařská, Rheum officinale Baill.), s listami okrúhlo obličkovitými, plytko laločnatými, 5-žilovými, pôvodná v Ázii, zriedka u nás pestovaná ako liečivá.