Petržlen záhradný

Petroselinum crispum

Apiaceae (Mrkvovité), Umbelliferae (Okoličnaté)
Česky: Petržel zahradní, Petržel záhradní, Anglicky: Parsley, Latinsky: Petroselinum hortense, Petroselinum sativum, Francúzsky: Persil cultivé, Španielsky: Prixei, Taliansky: Prezzemolo, Poľsky: Pietruszka zwyczajna, Maďarsky: Kerti petrezselyem
OBSAHUJE
14 receptov
Súvisiace edície: kozmetiká, zelenina
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Petroselini fructus Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - plod Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona plod plod

Botanický popis

Petržlen záhradný predstavujú dvojročné holé aromatické byliny s byľami priamymi, jemne ryhovanými, dutými, vysoké 30 – 70 cm, hore protistojne až praslenovite rozkonárené.

Listy sú tmavozelené, lesklé, dolné dlho stopkaté, 3 x perovito zložené, lístky klinovito obrátene vajcovité, laločnaté, žltkasté kvety v plochých okolíkoch, plody dvojnažky široko vajcovité, tenko rebierkaté. Petržlen kvitne v júni – júli, opeľuje ho hmyz s krátkym sosákom alebo bez (muchy, osy a i.).

Výskyt

Rastlina je pôvodná v juhovýchodnej Európe alebo v Prednej Ázii, odpradávna pestovaná v niekoľkách kultúrnych odrodách (s tenkým koreňom, so zhrubnutým jedlým, s kučeravými listami a pod.).