Mandľa obyčajná

Amygdalus communis L.

Rosaceae (Ružovité)
Česky: Mandloň obecná, Anglicky: Almond, Latinsky: Prunus amygdalus Stockes, Francúzsky: Amandier commun, Nemecky: Echte mandel, Taliansky: Mandorla, Maďarsky: Csemege mandola
Súvisiace indikácie: Kašeľ, Astma
Súvisiace edície: kozmetiká, medonosné, stromy

Botanický popis

Ker alebo stromček s červenkastými konárikmi, so striedavými krátko stopkatými listami a s jednou alebo dvoma žliazkami na báze podlhovastých až kopijovitých lesklých žľaznato až vrúbkovane pílkovitých čepelí. Kvety sa rozvíjajú pred listami, stoja po dvoch alebo troch na krátkych stopkách. Sú pravidelné, obojpohlavné a päťpočetné. Majú bankovitú čiašku, zrastenolístkový kalich, ružovú alebo červenú korunu z obrátene vajcovitých lupienkov, mnoho krátkych tyčiniek a vrchný semenník.

Plod je kožovitá, plstnatá a pukavá kôstkovica.

Mandľa má dve rasy (variety); majú zhodnú morfológiu a anatómiu, rozdiel je v chemickej skladbe semien: pôvodnejšie rasa (variete) obsahuje jedovatý amygdalín (var. amara - horká), poskytuje horké mandle a mutáciou z nej vznikla rastlina viac-menej bez amygdalínu (var. dulcis - sladká), ktorá má sladké mandle.

Výskyt

Druh pochádza pravdepodobne z Kaukazu. U nás sa pestuje v nížinách najjužnejších okresov v ovockných záhradách.

Mandle (mandľovníky) rastú vo všetkých teplejších krajoch sveta;  ovocinársky odborníci predpokladajú, že kde sa darí marhuliam, viniču a broskyniam, môže rásť i mandľa, a prax dokazuje, že je to pravda.

V parkoch sa často vysádza aj príbuzná mandľa trojlaločná, pôvodom z Číny - má ružové, často plné kvety, listy vpredu trojlaločné a na rube chlpaté.