Jaseň mannový

Fraxinus ornus L.

Oleaceae (Olivovité)
Česky: Jasan zimnář, Anglicky: Ash, Francúzsky: Fréne á Heurs , Nemecky: Mannaesche, Španielsky: Fresno de flor , Taliansky: Orniello, Maďarsky: Virágos kórisfa
Vlastnosti: Purgans, Laxans
Súvisiace edície: stromy

Botanický popis

Jaseň mannový je strom so sivými alebo hnedými vajcovitými púčikmi a s protistojnými stopkatými, nepárno perovito zloženými trojjarmovými až štvorjarmovými listami s lístkami krátko stopkatými, vajcovitými až podlhovasto vajcovitými, končistými, na rube na žilnatine hrdzavo páperistými až plstnatými, hrubo jednoducho až dvojito zúbkatými. Metlinovité súkvetia sú celé obojpohlavné alebo sa skladajú z kvetov oboch pohlaví aj obojpohlavných súčasne. Kvety majú malý štvorpočetný kalich, bielu, dvojpočetnú alebo štvorpocetnú korunu z čiarkovitých lupienkov, dve tyčinky s dlhými nitkami a vrchný semenník. Plody sú na vrchole krídlaté nažky.

Kvety sa na tomto druhu zjavujú v apríli-máji súčasne s listami, na rozdiel od častejšie u nás vysádzaného jaseňa štíhlého (Fraxinus excelsior L., ), ktorý nasadzuje listy až po odkvitnutí, a okrem toho vyrastajú v bočných zväzkovitých zložitých strapcoch a nemajú korunu. Produkt získavaný narezávaním kmeňa stromov (manna) býva často falšovaný prímesou múky, škrobu, medu, cukrov (napr. fruktózy) - prímesi sa dajú odlíšiť najlepšie chemickými skúškami.

Výskyt

Jaseň mannový rastie na slnečných kamenistých stráňach južného Slovenska ako súčasť riedkych miešaných zárastov. Miestami ho vysádzajú do parkov.

zámok Ponorte sa hlbšie do sveta liečivých rastlín Dr. Kresánka a získajte podrobné informácie k rastlinám
ako pestovanie, história a zaujímavosti, zber, sušenie, obsahové látky, fytoterapia, recepty, kozmetika,
homeopatia, nežiadúce účinky… a prístup k breviáru zdravia, fytoterapeutickým receptom, registrom
a ďalším špeciálnym edíciám. Pozrite si možnosti prístupu.
Možnosti prístupu