Gaštan jedlý

Castanea sativa Mill.

Fagaceae (Bukovité)
Česky: Kaštanovník setý, Anglicky: Sweet Chestnut, Latinsky: Castanea vesca Gaertn., Francúzsky: Chätaigner common, Nemecky: Echte Kastanie, Španielsky: Castaňo común, Taliansky: Castano, Maďarsky: Csemege gesztenye, Szelidgesztenye
Súvisiace indikácie: Reumatizmus, Hnačky, Čierny kašeľ, Opuchy
OBSAHUJE
5 receptov
Súvisiace edície: medonosné, stromy
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Castaneae folium Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - list Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona list list

Botanický popis

Gaštan jedlý je strom so sivou borkou vysoký až 30 – 35 m, kmeň má nízky, hrubý, v korune rozkonárený, listy krátko stopkaté, podlhovasto kopijovité, ostro pílkovité, končisté, holé.  

Samčie žltozelené kvety majú šest okvetných lístkov a osem až dvanásť tyčiniek. Skladajú tenké, priame a prerušované jahňady dlhé 20-30 cm. Samičie kvety bývajú po jednom až troch na báze samčích jahniad. Velké hnedé vajcovité a končisté nažky - gaštany sedia v ježatej stonkovej čiaške.

Plody sú pri dozretí 2 – 4 chlopňami pukajúce nažky (gaštany) s kožovitým, hnedým, široko vajcovitým, končistým oplodím. Kvitne v júni.

Výskyt

Pôvodný v Stredozemí, u nás pestovaný v teplejších oblastiach, vo väčšej miere na južnom Slovensku na nevápenatej, neutrálnej pôde – Malé Karpaty, Jelenec pri Nitre a inde.

Vysádza sa ako importovaná juhoeurópska ovocná drevina pri komunikáciách, v záhradách a v parkoch.