Fialka voňavá

Viola odorata

Violaceae (Fialkovité)
Ľudové názvy: fialôčka
Česky: Violka (maceška) vonná, Violka vonná, Latinsky: Viola odorata L.
OBSAHUJE
4 recepty
Súvisiace edície: medonosné
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
violae odoratae herba Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
violae odoratae folium Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - list Ikona zber - list Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
violae odoratae radix Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - koreň Ikona zber - koreň Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona vňať vňaťIkona list listIkona koreň koreň

Botanický popis

Trváca bylina pôvodná v južnej Európe, oddávna známa ako liečivá. U nás je od pradávna pestovaná pre farbu kvetov a vôňu a zdomácnená najmä v humóznych lesoch, krovinách, na trávnikoch záhrad v parkov a cintorínoch.

Voňavé tmavofialové kvety s dlhou ostrohou na dlhých stopkách vyrastajú z prízemnej ružice listov. Kvitne v marci až apríli (septembri) ako prvý zvestovateľ jari.

Kedysi významná pre voňavkárstvo – dnes sa parfum vyrába synteticky. Semená rozširujú mravce.

Výskyt

Najmä v staroveku sa fialke pripisoval kultový význam – starí Gréci ju pokladali za symbol plodnosti, ale aj za rastlinu mŕtvych. Prvým hrmením nestráca vôňu, ale vtedy už kvitne podobná nevonná fialka psia (V. canina L. – apríl – júl).

Fialka voňavá splanela u nás, aj v Amerike (Sweet violet), kde sa zaradila medzi perspektívne liečivé rastliny nového milénia.

Na Západe sa liečebne rovnako vysoko cení ako fialka trojfarebná (Viola tricolor). Je tu hojná, aj hojne pestovaná a splanená najmä v blízkosti ľudských sídlisk.