Bedrovník anízový

Pimpinella anisum L.

Apiaceae (Mrkvovité)
Ľudové názvy: bederník anižový
Česky: Anýz vonný, Bedrník anýz, Anglicky: Anis, Latinsky: Anisum vulgare, Apium anisum, Francúzsky: Boucage anis, Španielsky: Anis comun, Taliansky: Anice verde, Anis vert, Poľsky: Biedrzeniec anyź, Maďarsky: Illatos ánizs
Súvisiace indikácie: Nadúvanie, Žalúdočné kŕče
OBSAHUJE
23 receptov
Súvisiace edície: medonosné
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Anisi fructus Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - plod Ikona zber - plod Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona plod plod

Botanický popis

Bedrovník anízový je pekná jednoročná bylina s výškou asi 30 – 45 cm, s rozkonárenou oblou stonkou a trojakými voňavými listami: dolné dlhostopkaté, obličkovité, zúbkaté, dolné byľové 3 – 5-početné, horné na pošve sediace, perovité a čiarkovité.

Kvety v okolíku drobné, biele, kvitnú koncom leta (júl – august), plody sivohnedé, vajcovité, tenko rebernaté, krátko chlpaté visiace dvojnažky.

Výskyt

Pôvodný v Oriente – v juhozápadnej Ázii, u nás odpradávna pestovaný v záhradách a na poli (korenie), ojedinele splanieva pozdĺž ciest a železníc a na zboreniskách. Vlhko a zima mu nesvedčí, ani tienisté miesta.