jedovata bylinkaZimozeleň menšia

Vinca minor

Apocynaceae (Zimozeleňovité)
Ľudové názvy: barvienok
Česky: Barvínek menší – brčál, Brčál menší, Anglicky: Periwinkle, Latinsky: Vinca minor L., Francúzsky: Pervenche, Španielsky: Pervinca, Taliansky: Pervinca, Poľsky: Barwinek pospolity, Maďarsky: Telizőld, Bőrvén meténg
Súvisiace indikácie: Hnačky, Cukrovka
Súvisiace edície: jedovaté
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Vincae herba Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona vňať vňať

Botanický popis

Zimozeleň menšia je trváca bylina až poloker, vysoká od 15 až do 60 cm. Sterilné byle má plazivé až poliehavé, kvitnúce vystúpavé, stonku na báze drevnatejúcu, listy protistojné, elipsovité, kožovité, vždyzelené, kvety jednotlivé, pazušné, modré alebo fialové, zriedka biele, korunu svietníkovitú. Korunné cípy sú tanierovité, ploché, šikmo obrátene vajcovité, vpredu uťaté.

Kvitne od marca do júla. Plody sú dva mechúriky na báze zrastené. Opeľuje sa hmyzom, má nektár i peľ. Príbuzný, veľmi atraktívny druh je zimozeleň väčšia (barvínek – brčál větší – V.major L.), vždyzelená rozrastajúca sa trvalka s byľami až 1 m, s veľkými hladkými široko vajcovitými listami a modrými kvetmi kvitnúcimi na jar a od leta – v máji a júni, niekedy aj začiatkom jesene.

Výskyt

Zimozeleň menšia voľne rastúca je u nás čiastočne chránená. Rastie roztrúsená v riedkych dúbravách, dubohrabových, ale aj zmiešaných lesoch, zriedkavejšie v svetlých ihličnatých, obľubuje sypkú, trochu vápnitú a hlinitú pôdu a je citlivá na mráz.

Pestovaním je veľmi rozšírená v oblasti celého mierneho pásma Európy, od Atlantiku ďaleko na východ. Zimozeleň väčšia je zriedka u nás v prírode splanená (v Karpatoch pri Modre), vytvára dlhé zakoreňujúce sa poplazy – bočné stonky, ktoré sa rýchlo rozrastajú, najmä ak sú zasadené na okraji. Je to veľmi vhodný druh na naklonené záhony, ktoré spevňuje koreňmi.