Zbehovec plazivý

Ajuga reptans L.

Lamiaceae (Hluchavkovité)
Ľudové názvy: drábsky trank, ranník, zbehový trank (traňk)
Česky: Zběhovec plazivý, Anglicky: Bugle, Francúzsky: Bugle , Nemecky: Kriech-Günsel, Španielsky: Búgula , Taliansky: Bugula, Maďarsky: Ostorindás kacskanyak
OBSAHUJE
2 recepty
Súvisiace edície: medonosné
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Ajugae herba Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - kvet Ikona zber - kvet Ikona zber - kvet Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona kvet kvet

Botanický popis

Zbehovec plazivý je trváca bylina s 10-30 cm vysokou, priamou, štvorhrannou, listnatou ston­kou a s 30 cm dlhými, listnatými, nad­zemnými bylinnými poplazmi. Dolné listy sú stopkaté, obrátene vajcovité, so zbiehavou čepeIou, stonkové takmer alebo celkom sediace, podlhovasto obrá­tene vajcovité, vrúbkované alebo celistvo­okrajové.

Súkvetie je koncový klas pa­praslenov, zložených z dlhších listeňov - krátko stopkatých, obojpohlavných a súmerných; kvety sú zrastenoobalové, päťpočetné, so zvonkovitým páperistým kalichom, fialovomodrou, ružovou alebo bielou páperistou korunou s krátkym horným a dlhým dolným pyskom, so štyrmi rovnako dlhými tyčinkami a s vrch­ným semenníkom. Plody sú tvrdky.

Zámeny sú možné s veImi blízko prí­buzným druhom zemolez ženevský, Ajuga ge­nwensis L., ktorý je akýsi upravenejší, mohutnejší a u nás zriedkavejší ako zemolez plazivý - rastie vo svetlých hájoch, na lesostepiach a na suchých lúkach. Má trojlalokovité listy. Zemolez ženevský nemá výbežky, stonka je strapato chlpatá a jel spodné krycie listy sú končisto trojlalo­kovité.

Podobný je aj vzrastom nižší zemolez ihlancovitý - Ajuga pyramidalis L., ktorý však je na Slovensku vzácny (Západné Tatry, Malá Fatra). Je tu ešte podobnosť s inými hluchavkovitými rastlinami (na­pr. s druhmi rodu Prunella L., čierno­hlávok, napr. čiernohlávok obyčajný).

Výskyt

Bylina rastie na rúbaniskách, v lesoch, na lúkach do 1500 m nad morom, ak majú mierne vlhkú pôdu s väčšou vodnou kapacitou alebo hlbšiu spodnú vodu. Stačí jej aj periodické zaplavovanie.