Turanec kanadský

Conyza canadensis

Asteraceae (Astrovité)
Ľudové názvy: turica, turian
Česky: Turanka kanadská, Anglicky: Horseweed, Latinsky: Erigeron canadensis, Erigeron canadense L., Francúzsky: Vergereette du Canada, Nemecky: Kanadisches Berufkraut, Taliansky: Saeppola Impia, Maďarsky: Seprencze küllörojt
OBSAHUJE
2 recepty
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Erigeronis (canadensis) herba Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona vňať vňať

Botanický popis

Turanec kanadský je jednoročná, odstávajúco chlpatá bylina vysoká aj 150 cm. Byľ má priamu, husto listnatú, listy striedavé nedelené, veľmi početné, úzke, dolné obrátene kopijovité do stopky zúžené, horné čiarkovité, sediace, bohatú metlinu so žltkastobielymi úbormi kvitnúcimi od júna do októbra, po odkvitnutí odlietajú podobne ako na púpave.

Príbuzný turanec, známejší ako Erigeron (Erigeron speciosus DC. alebo E. hybridum), poznáme aj ako v lete kvitnúcu trvalku; nie sú však liečivou rastlinou.

Rastliny sa totiž podobajú výzorom trvácim astrám, od ktorých sa odlišujú jemnejšími lúčovitými kvetmi zoradenými vo viacerých radoch. Kvitnú v júni až júli, keď podobné astry ešte nekvitnú.E. speciosus pochádza zo Severnej Ameriky a je vysoký asi 0,5 – 0,8 m. Má prízemnú ružicu kopijovitých listov a modrofialové úbory.

Výskyt

Druh je pôvodný v Severej Amerike, v Kanade, do Európy sa dostal až v 17. stor., u nás zdomácnený, hojný na poliach, úhoroch, rumoviskách a pri cestách.