Topoľ čierny

Populus nigra L.

Česky: Topol černý, Anglicky: Black Poplar, Nemecky: Schwarzpappel
OBSAHUJE
3 recepty
Súvisiace edície: stromy
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Populi gemma Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - pupeň Ikona zber - pupeň Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona pupeň pupeň

Botanický popis

Topoľ čierny: stredne vysoký strom so širokou korunou, svalovitým kmeňom a rozpukanou čiernohnedou borkou.

Listy s kosoštvorcovou čepeľou, zúbkaté, lesklé. Samčie jahňady dlhé 5-6 cm, samičie dlhšie, krátkostopkaté. Semená majú lietacie zariadenie dlhé 3 - 4 mm.

Z 8 príbuzných druhov treba spomenúť aspoň topoľ balzamový - Populus balsamifera L., pochádzajúci zo Severnej Ameriky a osiku - Populus tremula L. (dlhé stopky listov má z bokov veľmi stlačené, a preto ich uvádza do pohybu aj mierny vánok).

Topole nemajú medovinu a hmyz ich navštevuje len zriedka. Peľu však majú dostatok. Prenáša sa vetrom.

Predmetom zberu sú listové púčiky - pupene, Gemma populi, Gemma populorum. Pochádzajú z t. čierneho - Populus nigra L., t. balzamového - Populus balsamifera L., t. kanadského - Populus canadensis Moench a aj z iných druhov topoľov.

Výskyt

Rastie na štrkovitých, piesočnatých i hlinitých mokrých pôdach, najmä pobrežných. Pri hradských sa vysádza pyramídovitý taliansky topoľ- Populus n. subsp. pyramidalis (Rozier) Čelak.