Smrekovec opadavý

Larix decidua Mill.

Abietaceae (Jedľovité)
Ľudové názvy: červený smrek
Česky: Modřín opadavý, Anglicky: European Larch, Francúzsky: Méleze, Nemecky: Europäische Lärche, Španielsky: Laricio, Taliansky: Larice, Maďarsky: Vörösfenyö
Vlastnosti: Rubefaciens, Derivans, Derivans
Súvisiace indikácie: Rany
Súvisiace edície: stromy
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Laricis balsamum Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - koreň Ikona zber - koreň Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona koreň koreň

Botanický popis

Smrekovec opadavý je ihličnan vysoký do 50 m, s kužeľovitou korunou. Kmeň priamy, štíhly, borka tmavohnedá, konáre vodorovné, viacnásobne rozkonárené, s krátkymi brachyblastami; listy ihlicovité, mäkké, opadavé, vo zväzkoch po 20-70.

Kvety jednodomé, samčie jednotlivé, vajcovité, sírovožlté, umiestnené na koncoch brachyblastov, samičie koncové, priame, guľovité, tmavočervené, v stopkatých šuškách. Semená sú lesklé, krídlaté a hnedé.

Na kmeňoch smrekovca cudzopasí huba trúdnatec lekársky - Laricifomes officinalis (Vill. ex Fr.) Kotl. et Pouz., ktorá poskytuje drogu + Fungus laricis. Liečebne ju používali už v antike.

Výskyt

U nás bežne rastie v lesoch, pestuje sa v parkoch.