Saturejka záhradná

Satureja hortensis

Lamiaceae (Hluchavkovité), Labiatae (Pyskaté)
Ľudové názvy: čibr
Česky: Saturejka zahradní, Anglicky: Summer savory, Latinsky: Satureja hortensis L., Francúzsky: Sariette des jardins, Nemecky: Garten-Bohnenkraut, Španielsky: Sajorida, Taliansky: Satureja, Poľsky: Cziściec, Cząber ogrodowy, Maďarsky: Csombord, Kérti szátorja
OBSAHUJE
6 receptov
Súvisiace edície: koreniny, kúpeľ, medonosné
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Satureaje herba Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona vňať vňať
Výsev
III-IV
IV-VII
V-VI
10x30 cm
VI-IX

Botanický popis

Saturejka záhradná je jednoročná, značne aromatická, často fialkastá, žliazkato páperistá i lysá jednoročná bylina vysoká 10 – 30 cm, bohato rozkonárená. Lístky má čiarkovito kopijovité, 10 – 30 x 1 – 5 mm, zúžené do krátkej listovej stopky, celistvookrajové, tupé. Paprasleny 2 – 5- kvetné, v pazuche listom podobných listeňov, uzatvárajúce jednostranný, niekedy riedky paklas. Kvety má krátko stopkaté, kalich zvonkovitý, páperistý, slabo dvojpyskový, korunu bielu, ružovú alebo fialovú, krátko 2-pyskovitú. Kvitne v júli – septembri, plody sú tvrdky.

Príbuzná saturejka horská (Satureja montana L.) je trváca, v druhom roku drevnatie, stonku má páperistú, rozkonárenú, zelenú, postupne sa mení na červenohnedastú, zelené listy sú hustejšie, väčšie, aromatickejšie, s výraznou centrálnou žilkou, ktorá vytvára zárez.

Výskyt

Divo rastie v južnej Európe, najmä v Kraňsku, a na niektorých ostrovoch Jadranu, u nás oddávna v záhradkách ako korenina; zriedka splanieva.