jedovata bylinkaPrilbica modrá

Aconitum napellus

Ranunculaceae (Iskerníkovité)
Ľudové názvy: gebuľa
Česky: Oměj šalamounek, Anglicky: Monkshood, Francúzsky: Aconit napel, Nemecky: Blauer Eisenhut, Španielsky: Aconito, Taliansky: Aconito, Maďarsky: Havasi (katika) sisakvirág
Súvisiace indikácie: Chrípka, Kašeľ, Reumatizmus, Horúčky, Dna, Nachladnutie
Súvisiace edície: jedovaté, veterinárna medicína
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Aconiti tuber Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - koreň Ikona zber - koreň Ikona zber - koreň Ikona zber - koreň Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona koreň koreň

Botanický popis

Prilbica modrá je trváca bylina vysoká okolo 1 m, s repovitou hľúzou. Listy má dlaňovito delené, kvety modré, prilbicovité, plody s 3 mechúrikmi. Záhradná rastlina. Pôvodne rástla divo v horskom a subalpínskom stupni na výživných a vlhkých pôdach, najmä na pasienkoch a lúkach. Dnes je častejšia ako okrasná rastlina. Všetky druhy prilbice sú v Čechách úplne chránené - nesmú sa zberať ani nadzemné, ani podzemné časti.

Na Slovensku patria prilbice k čiastočne chráneným — povoľuje sa zber nadzemných častí. Rodové vedecké pomenovanie prilbice sa odvodzuje z gréckeho akonití = bez prachu, t. j. zvíťaziť, usmrtiť bez prachu arény, bez boja (vzhľadom na vysokú toxicitu), kým druhové označenie pochádza zo zdrobneniny latinského napus = repa (pre tvar podzemných častí rastliny).

Výskyt

Záhradná rastlina. Pôvodne rastie divo v horskom a subalpínskom pásme na výživných, vlhkých pôdach, na pasienkoch, lúkach, pri plotoch a podobne. U nás žije v troch plemenách.