Pagaštan konský

Aesculus hippocastanum

Aesculaceae (Pagaštanovité)
Česky: Jírovec maďal, Koňský kaštan, Anglicky: Horse-chestnut, Latinsky: Aesculus hippocasatanum L., Francúzsky: Mar-ronier de inde, Taliansky: Ippocastano, Poľsky: Kasztanowiec zwyczajny, Maďarsky: Gesztenye bokrétafa, Lógesztenye
OBSAHUJE
2 recepty
Súvisiace edície: medonosné, stromy
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Hippocastani flos Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - kvet Ikona zber - kvet Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona kvet kvet

Botanický popis

Pagaštan konský je statný strom, vysoký 15 – 25 m, s typickou textúrou konárov, so šupinatou borkou, s hnedo plstnatými mladými konárikmi a s nápadne veľkými lepkavými zimnými púčikmi.

Listy má päťpočetné až sedempočetné, dlaňovito zložené, na dlhej stopke (až 27 cm). Vzpriamené kužeľovité strapce bielych kvetov sú až 90-kvetové a rozkvitajú zdola nahor v priebehu mája. Kvitne bohato.

Plody – ostnaté tobolky, majú 1 až 3 hnedé semená veľké až 3 cm; hnedé semená jedlého gaštanu (Castanea sativa Mill.) nie sú ani vzdialene príbuzné; jedlý gaštan patrí do čeľade bukovitých (Fagaceae).