jedovata bylinkaOrlíček obyčajný

Aquilegia vulgaris L.

Ranunculaceae (Iskerníkovité)
Česky: Orlíček planý, Anglicky: Columbine, Francúzsky: Ancolie commune, Nemecky: Gemeiner Akelei, Španielsky: Aquilena, Taliansky: Aquilegia, Maďarsky: Harang czámoly
Súvisiace indikácie: Žľazy - opuchy
OBSAHUJE
2 recepty
Súvisiace edície: jedovaté
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Aquilegiae herba Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona vňať vňať

Botanický popis

Orlíček obyčajný je trváca bylina so 40 -70 cm vysokou rozkonárenou stonkou. Má stopkaté, dvojite perovito dielne a prízemné listy s dlhými stopkami a klinovito vajcovitými, vrúbkovanými až zastrihovanými dielmi, stonkové listy takmer sediace a slabšie delné.

Nesie 3 -10 dlho stopkatých, veľkých, pravidelných, obojpohlavných visiacich kvetov s piatimi široko vajcovitými fialovými, modrými, ružovými alebo bielymi voľnými kališnými lístkami, piatimi voľnými, rovnako sfarbenými korunnými lupienkami s dlhou ostrohou, mnoho tyčiniek, z ktorých prostredné bývajú neplodné, a vrchné, žliazkovito chlpaté prílistky. Plody sú mechúriky.

Príbuzné druhy orlíčka s podobnou základnou stavbou kvetov patria k rodom Consolida Gray, ostrôžka, a Delphinium L., stračia nôžka. U nás je divo rastúci orlíček úplne chránený, t. j. chráni sa jeho nadzemná i podzemná časť. 

Výskyt

Druh orlíček žije u nás v piatich plemenách - sú záhradne pestované, ale aj divé, nížinné alebo horské, lesné aj lúčne. Rastlina niekedy znáša aj vápenné pôdy. 

Na Slovensku rastie napr. na chránenom území prírodnej rezervácie Juhoslovenského krasu, a to v porastoch bučiny na severných svahoch Plešivskej planiny. Poddruh Ullepitschov rastie napr. v Pieninách ako endemit (t. j. iba na obmedzenom území a nikde inde na svete), kým na vápencoch v Slovenskom krase sa zasa vyskytuje poddruh slovenský.