Oman pravý

Inula helenium

Asteraceae (Astrovité), Compositae (Compositae), Compositae (Zložnokveté)
Ľudové názvy: alant, ománek, voman
Česky: Oman pravý, Anglicky: Elecampane, Latinsky: Aster officinalis asteraceae (astrovité), Inula helenium L., Francúzsky: Grande aunée, Španielsky: Ala, Taliansky: Enula, Poľsky: Oman wielki, Maďarsky: örvénygyökér sertecsék
OBSAHUJE
12 receptov
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Inulae radix Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - koreň Ikona zber - koreň Ikona zber - koreň Ikona zber - koreň Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona koreň koreň

Botanický popis

Oman pravý je mohutná trváca bylina dorastajúca do výšky aj 150 cm. Z hrubého valcovitého podzemka vyrastá vysoká stonka s prízemnými, krídlato stopkatými, vajcovito elipsovitými končistými listami na báze srdcovitými, stonkové sú sediace, široko elipsovité, krátko chlpaté a na rube sivo plstnaté.

Veľké koncové úbory s priemerom 6 – 7 cm majú samčie jazykovité kvety jednoradové a husté a obojpohlavné kvety terča sú rúrkovité, päťzubé, obidvoje žlté.Oman ako väčšina astrovitých rastlín je tiež medonosná; kvitne v júni – auguste – septembri. Plody sú nažky s chocholcom.

Výskyt

Rastlina sa k nám importovala predčasom zo strednej Ázie, tradične sa pestuje v záhradách, miestami splanieva v karpatskej oblasti Moravy a Slovenska, v lužných lesoch a pobrežných húštinách. Na mokrých lúkach takmer zdomácnela.Pre farmaceutické potreby sa pestuje a vyváža sa najmä z Číny, Ruska a Bulharska.