Majorán záhradný

Majorana hortensis Moench.

Lamiaceae (Hluchavkovité)
Ľudové názvy: majoránka
Česky: Majoránka záhradní, Anglicky: Marjoram , Francúzsky: Marjolaine, Nemecky: Majoran, Španielsky: Majorana , Taliansky: Maggiorana , Maďarsky: Kerti majoranna
OBSAHUJE
5 receptov
Súvisiace edície: koreniny, kúpeľ, medonosné
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Majoranae herba Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona vňať vňať

Botanický popis

Majorán záhradný je jednoročná alebo dvojročná páperistá, 10-40 cm vysoká bylina s rozkonárenými stonkami a hustými protistojnými stopkatými, obrátene vajcovitými až lopatkovitými, celistvookrajovými listami.

Paprasleny kvetov sú stopkaté. Vyrastajú z pazúch listeňovitých listov. Drobné kvety sedia po ôsmich až dvanástich v pazuche listencov. Majú listeňovitý kalich, dvojpyskovú bielu alebo bledoružovú korunu, vrchný pysk dvojlaločný a spodný trojzubý, štyri dvojmocné tyčinky a vrchný semenník. Plody sú tvrdky.

V kultúrach sa niekedy nachádza aj Origanum majoranoides L., m. zimný, ktorý má menšie a huňaté listy, je trvácou rastlinou a má zdrevnatené stonky.

Výskyt

Rastlina sa u nás oddávna udomácnila vo vidieckych záhradách. Pestuje sa ako korenina - majorán. Divie zriedka a prechodne.