jedovata bylinkaMachovka čerešňová

Physalis alkekengi

Solanaceae (ľuľkovité)
Česky: Mochyně židovská
Vlastnosti: Diuretikum, Antireumatikum
OBSAHUJE
2 recepty
Súvisiace edície: jedovaté
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Alkekengi fructus Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - plod Ikona zber - plod Ikona zber - plod Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona plod plod

Botanický popis

Trváca bylina s plazivým podzemkom. Byľ je aj 100 cm, priama, jednoduchá alebo hore rozkonárená, stopkaté listy má široko vajcovité, celistvookrajové, špinavobiele kvety pazušné, jednotlivé, dlhostopkaté; kvitnú v júni až auguste.

Z vrchného semenníka sa po opelení vytvorí guľatá bobuľa červenej farby a pri dozrievaní sa oddelí rovnako zafarbený nafúkaný kalich. Plod po dozretí odnáša vietor.

Na pestovanie do zmiešaných záhonov (potláča však okolité trvalky) je vhodná machovka Franchettova (Hysalis franchettii) pôvodom z Japonska. Je do 1 m vysoká, tvorí bohato sa odnožujúce porasty a je okrasná plodmi, ktoré sa vyfarbujú v septembri a sú krásne celú jeseň. Vysádza sa do polotieňa.Celkovo nie je náročná. Rozmnožuje sa delením. Je cenná na rezanie a možno ju aj sušiť.

Výskyt

Rastie vo viniciach, v tienistých a vlhkých hájoch, okolo riečnych tokov. U nás je pôvodná len v Karpatoch – od Bielych a Malých Karpát a Slovenských Beskýd na východ po Michalovce, zriedka vystupuje do hôr (Muránska planina a i.). Často v záhradách a parkoch ako okrasná trvalka – množí sa semenami, má rada vlhké a výživné pôdy a tu je skoro nezmar.