Krušina jelšová

Frangula alnus

Rhamnaceae (Rešetliakovité)
Česky: Krušina jelšová, Rešetliak prečisťujúci, Krušina olšová, Anglicky: Alder buckthorn, Latinsky: Rhamnus frangula, Frangula alnus Mill., Francúzsky: Neprunbourdaine, Španielsky: Frangula, Taliansky: Frangola, Poľsky: Kruszyna pospolita, Maďarsky: Kutyabenge
OBSAHUJE
31 receptov
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Frangulae cortex Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - kôra Ikona zber - kôra Ikona zber - kôra Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona kôra kôra

Botanický popis

Ker s nepravidelne rozkonárenými, zamlada hnedonachovými konármi, na kôre s bielymi, priečne predĺženými korkovými bradavičkami, vysoký 3 až 7 m (zvyčajne 1,5 – 2,5 m), prastará drevina.

Listy má striedavé, vajcovito elipsovité, celistvookrajové. Kvety malé, po 2 – 6 v okolíkoch v pazuchách listov, kvitnú v máji – júni a včelám poskytujú nektár i peľ. Plody červené, v zrelosti čierne kôstkovice s tromi jednosemennými kôstkami.

Výskyt

Väčšina krušín má americký pôvod. Rozšírenie krušiny je dosť hojné. Rastie roztrúsene ako podrastová drevina v listnatých, zmiešaných a ihličnatých lesoch, krovina na slatinách, porast v trstí, v lužných lesoch, obľubuje mokré alebo aspoň vlhké ťažké pôdy. Zvyčajne sa vyskytuje popri vŕbach, jelšách a topoľoch. Miestami spontánne obsadzuje rúbaniská a stáva sa až nepríjemnou drevnatou burinou v lese. Je drevinou celej Európy, severnej Afriky a západnej Ázie.