jedovata bylinkaImelovník biely

Symphoricarpos albus (L.) Blacke

Caprifoliaceae (Zemolezovité)
Česky: Pámelník poříční, Latinsky: Symphoricarpos rivularis Suksdf., Symphoricarpos racemosus Mchx., Nemecky: Schneebeere,Schneeholder, Maďarsky: Kózónséges hóbogyó
Súvisiace edície: jedovaté, medonosné
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Symphoricarpi radix Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - koreň Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - koreň Ikona zber - koreň Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona koreň koreň

Botanický popis

Imelovník biely je asi 100-200 cm vysoký ker s protistojnými stopkatými, vajcovitými, celistvookrajovými listami a s koncovými strapcami pravidelných, päťpočetných, drobných bielych alebo ružovkastých kvetov s päťzubým kalichom a s lievikovitou zvonkovitou, vo vnútri husto plstnatou korunou. Plody sú biele a štavnaté bobule.

U nás rastú iba dva druhy tohto rodu: imelovník biely a imelovník okrúhly (príp. označený ako imelovník obyčajný - Symphoricarpos orbiculatus Moench - syn.: Symphoricarpos vulgaris Mich.). Obidva sú severoamerického pôvodu; okrúhly má však inak usporiadané kvety (krátke klásky) a bobule sú malé a červené; kvitne v auguste-septembri a zriedka sa pestuje v parkoch.

Imelovník biely sa vzhl'adom podobá domácemu zemolezu obyčajnému (Lonicera xylostewn L.), ktorý má však červené bobule; druh sa tiež často vysádza v záhradách a v sadoch. Má vel'mi tvrdé drevo a jeho konáre sú vhodné na bičiská.

Český názov imelovníka - pámelník zaviedol J. Sv. Presl vzhl'adom na biele bobule, ktoré (rovnako ako biele bobule imela) ostávajú na kroch aj v zime. Podobné zásady sa zachovali pri vytvorení slovenského označenia. Latinský vedecký názov sa odvodil podl'a toho, že bobule bývajú husto pospolu; koreň je v gréckom syrnfero = hromadím a karpos = plod.

Výskyt

Druh pochádza zo Severnej Ameriky. V Európe sa pestuje v parkoch a záhradách, zriedka divie.

Tento pomerne vysoký ker je jedným z najpoužívanejších krov našich parkov i záhrad, najmä ako živý plot. Rastie prakticky všade, lebo je ve[mi nenáročný.