Hrdobarka obyčajná

Teucrium chamaedris

Lamiaceae (Hluchavkovité)
Česky: Ožanka kalamandra
OBSAHUJE
3 recepty
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
teucrii herba Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona vňať vňať

Botanický popis

Malý poloker vysoký do 25 cm. Stonku má vystúpavú alebo vzpriamenú, vždyzelené listy podlhovasto klinovité, zastrihované, vrúbkované, podobné listom duba, rozmliaždené majú príjemnú korenistú vôňu.

Červenohnedé až fialovoružové sú v pazuchách listeňov alebo vrcholové, horný pysk im chýba, dolný je päťlaločný a kvety sú také dlhé ako listene. Kvitne v júli až septembri, plody guľaté tvrdky.

Z podzemka obyčajne každý rok vyrastú dve generácie listnatých stoniek, z ktorých zakvitne iba druhá.

V prírode je ľahko zameniteľná za príbuzné druhy. Najistejší je odber z pestovanej rastliny. Iné druhy nie sú liečivé. Zriedka sa miestne toleruje hrdobarka páchnuca (Teucrium scorodonia L.) – vňať ako adstringencium, karminatívum, antireumatikum, hojí rany, podporuje potenie a zvyšuje tvorbu žlče.

Pestuje sa ako tradičná dekoratívna záhradná rastlina. Kvitne od leta do jesene a semená sa vysievajú začiatkom leta na podnosy a jemne prikryjú zemou. Získané rastlinky sa sadia na steny.

Hrdobarka je dnes predovšetkým obľúbenou okrasnou rastlinou.

Výskyt

Roztrúsene rastie v suchých trávnatých porastoch, v suchých krovinách, v svetlých suchomilných lesoch, na stenách starých zbúraných domov, zriedkavejšie na trávnatých plochách vo vápencových skalách.

Majú radi dobre priepustnú pôdu na slnečných miestach. V kamenistých záhradách sa množia aj delením trsov.