Ginko dvojlaločné

Ginkgo biloba L.

Ginkgoaceae (Ginkovité)
Česky: Jinan dvoulaločný, Anglicky: Ginkgo, Francúzsky: Ginkgo, Nemecky: Zweilappiger Ginkgo, Španielsky: Ginkgo, Taliansky: Ginkgo
Súvisiace edície: stromy

Botanický popis

Dvojdomý, nahosemenný vysoký strom s nepravidelne širokou alebo kužeľovitou  korunou a so striedavými, stopkatými dvojlaločnými vejárovitými listami na krátkych a hrubých brachyblastoch. Samčie kvety sú v riedkych jahňadách, samičie jednotlivo v pazuchách listeňov. Na spoločnej dlhej stopke býva dvojica vajíčok, z ktorých iba jedno dozrieva na veľkú žltnúcu kôstkovicu.

Ginkgo patrí medzi nahosemenné rastliny, z ktorých prvý zástupcovia sa vyvíjali na konci prvohôr z veľkolistých alebo drobnolistých papraďorastov. Niektoré sa ešte celkom podobali prvohorným papraďorastom, ale vytvárali už nahé semená (napríklad vyhynuté papraďosemenné rastliny Pteridospermae rastúce v karbónskych pralesoch).

Veľké perovité listy pripomínajúce listy papradí, mali stromovité cykasy (Cycas) dnes rozšírené v trópoch a subtrópoch celého sveta. Vyhynuté kordaity (rod Cordaites, rastúci aj v karbónskych pralesoch, objavil ho v 19. storočí pražský paleobotanik A.J. Corda) boli mohutné stromy s ploskými kožovitými listami; vzhľadom pripomínali ihličnaté stromy - ihličiny. Dnešné ihličiny, cykasy a gingká dvojlaločné sú len nepatrnými zvyškami mnohých nahosemenných rastlín, ktoré kedysi rástli na Zemi a dosiahli najväčší rozvoj v druhohorách.

Medzi všetkými nahosemennými rastlinami sa ginkgo na prvý pohľad pozná podľa typických kožovitých a ploských vejárovitých listov, na jeseň žltnúcich a opadávajúcich.

Ginkgo - ginkyo je názov stromu v Japonsku; synonymné označenie salisbúria je na počesť R.A. Salisburyho (zomrel 1829), anglického botanika a spisovateľa, ale aj záhradníka, člena Linného spoločnosti v Londýne. Druhový vedecký názov biloba = latinsky dvojlaločný (pre tvar listov).

Výskyt

Drevina sa pestuje ako zvláštnosť v parkoch a sadoch. Pochádza z Japonska a Číny.