jedovata bylinkaČemerica zelená

Helleborus viridis L.

Ranunculaceae (Iskerníkovité)
Česky: čemeřice zelená, Anglicky: Green Hellebobore, Francúzsky: Hellébore vert , Nemecky: Grüne Nieswurz, Španielsky: Helleboro verde, Taliansky: Elleboro verde, Maďarsky: Zölt zászpa
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Hellebori radix Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - koreň Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona koreň koreň

Botanický popis

Čemerica zelená je trváca bylina s listnatou, obyčajne nerozkonárenou, 30 - 50 cm vysokou stonkou, s listami s odnoženou žilnatinou, po celej dĺžke byle približne jednakými. Kvety sú pravidelné, s piatimi trvácimi klišnými lístkami zelenej farby. Korunné lupienky zakrpatené, mnoho tyčiniek a na polguľovitom lôžku niekoľko semenníkov. Plody sú mechúriky.

Čemeríc je celkove asi 26 druhov, u nás sa pestuje väčšinnou 5 druhov, pretože veľmi skoro kvitnú (niekedy už v januári až marci).

Výskyt

Pôvodne juhoeurópsky druh. U nás sa pestuje v záhradkách, druhotne divie a potom žije vo svetlých listnetých lesoch a kroviskách na vápenci.

Všetky druhy čemeríc sú pôvodom z južnej Európy. Voľne na východnom Slovensku rastie čemerica purpurová (Helleborus purpurascens W. et K.), kvitnúca veľkými zelenofialovými alebo fialovkastými kvetmi.