Borák lekársky

Borago officinalis L.

Boraginaceae (Borákovité)
Česky: Brutnák lékařský, Anglicky: Borage, Latinsky: Borago officinalis, Francúzsky: Bourrache officinale, Španielsky: Borratza, Taliansky: Borragine, Poľsky: Ogórecznik lekarski, Maďarsky: Kerti borágo
OBSAHUJE
4 recepty
Súvisiace edície: koreniny, medonosné
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Boraginis herba Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona vňať vňať
Výsev
IV-VI
30x30 cm
V-VIII
20-70 cm

Botanický popis

Borák lekársky je jednoročná bylina 20 – 70 cm vysoká s priamou, hrubou, rozkonárenou byľou a s listami v prízemnej ružici s dlhou listovou stopkou, vajcovitými až kopijovitými. Listy byle sú sediace, celistvookrajové i zubaté.

Jasnomodré kvety vytvárajú päťpočetné hviezdice s vystupujúcimi čiernymi tyčinkami v riedkych závitkoch. Kvitne v júni až v auguste, kvety na konci stopky mierne ovísajú a svetlo– až tmavohnedé trojuholníkovité plody (okolo 10 mm) sú obrátene vajcovité tvrdky.

Výskyt

Borák je pôvodný v Stredozemí, domovinu má asi v Španielsku. Kedysi sa aj u nás hojne pestoval ako korenina a zelenina, a preto sa často nájde splanený.