Betonika lekárska

Betonica officinalis

Lamiaceae (Hluchavkovité), Labiatae (Pyskaté)
Ľudové názvy: bukvica, bukovica, betonia, babin zub, červený čistec, hnedá betonika, lesná betonika
Česky: Bukvice lékařská, Latinsky: Stachys officinalis, Stachys betonica, Betonica officinalis L.
OBSAHUJE
3 recepty
Súvisiace edície: medonosné
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
betonicae herba Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona vňať vňať

Botanický popis

Betonika je trváca bylina vysoká asi 30 – 60 cm, so štvorhrannou byľou, listy má stopkaté, krížmo protistojné ako všetky hluchavkovité a sú vajcovito kopiovité a vrúbkované. Dvojpyskové karmínové kvety má vo vrcholových nepravých hustých klasoch usporiadaných do niekoľkých oddialených papraslenov.

Ako píše jedna zo známych slovenských bylinkárok, betoniku treba v prírode obdivovať hlavne kvôli jej kráse. Bohato vrúbkované listy sú akoby vystrihnuté z učebnice ručných prác a štíhla, vysoká stonka a bohatý karmínovočervený strapec pôsobia na každej lúke veľmi dekoratívne (kvitne v júni – auguste a je dobrá včelárska rastlina).

Výskyt

Nájdeme ju obyčajne rastúcu v skupinách na lesných lúkach a stráňach, kde prevýši väčšinu porastu, preto zďaleka upúta pozornosť.