Bazalka pravá

Ocimum basilicum L.

Lamiaceae (Hluchavkovité), Labiatae (Pyskaté)
Ľudové názvy: bazilika, bazalienka
Česky: Bazalka pravá, Anglicky: Sweet basil, Latinsky: Ocimum basilicum, Francúzsky: Basilic commun, Španielsky: Albahace dulce, Taliansky: Basilico, Poľsky: Bazylia pospolita, Maďarsky: Baszalykum
OBSAHUJE
4 recepty
Súvisiace edície: koreniny, kúpeľ, medonosné, kloktadlá
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Basilici herba Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona vňať vňať
Výsev
III-IV
IV-VII
V-VI
30x30 cm
V-IX

Botanický popis

Bazalka pravá je jednoročná kríčkovitá bylina priemerne asi 30 cm vysoká s typicky štvorhrannou byľou pre hluchavkovité rastliny, s protistojnými listmi vajcovito kopijovitého tvaru, svetlozelenej farby, pričom vyššie listy sú s listeňmi.

Zvyčajne biele kvety sú usporiadané do šesťkvetových papraslenov a obsahujú veľa nektáru; bylina kvitne v júni až v septembri. Plody sú čiernohnedé až čierne tvrdky. Celá rastlina má príjemnú korenisto klinčekovú arómu.

Má veľa kultivarov, napr. aj kríčkovej formy – pochádzajúcich z Južnej Ameriky; odroda „purpurascens“ má kučeravé listy purpurovej farby, bledomodré kvety a je stredne aromatická, kultivar „Citriodorum“ má biele kvety a citrónovú arómu, „Minimum“ je pevná malá rastlinka (vysoká 20 cm) s drobnými zelenými listmi stredne silnej vône (najodolnejší kultivar).

Bazalka ako korenina cenená kuchármi pochádza z druhu Ocimum basilicum (bazalka obyčajná alebo aj inak bazalka vonná) alebo aj z druhu z Ocimum sanctum (bazalka svätá).

Výskyt

Pestuje sa v miernom podnebnom pásme, ako aj v subtrópoch a v trópoch.U nás často v záhradkách (ako korenina), ojedinele splanená a pestovaná veľmi dobre aj v interiéri.