Alpinia liečivá - galgan

Alpina officinarum Hance

Zingiberaceae (ďumbierovité)
OBSAHUJE
1 recept

Botanický popis

Alpínia liečivá – Alpinia officinarum Hance – ďumbierovité – Zingiberaceae, poskytuje liečebný podzemok – galgan – Galangae rhizoma.

Rastlina sa podobá na ďumbier, dosahuje výšku 1,5 m, má veľmi úzke kopijovité listy aj 30 cm dlhé, nie širšie ako 2 cm, koncový strapec bielych kvetov a podzemok plaziaci sa vodorovne pod zemou. Podzemok sa vykopáva asi z 10-ročných rastlín, nakrája na 10 cm kusy a bežne suší.

V zemi vodorovne uložený trváci a hrubý podzemok vyháňa priame, až 1 a 1/2 – 2 m vysoké byle obalené kožovitými, úzkokopijovitými, celistvookrajovými 30 cm dlhými a 2 cm širokými listami s koncovým 10 cm dlhým strapcom bielych, voňavých kvetov (vytvorí sa akýsi ker).

Výskyt

Doma je na ostrove Hainan a polostrove Leitšu v Číne a tu sa aj kultivuje.

Alpínia je mierne ostrou a aromatickou koreninou Orientu, predovšetkým Thajska a južnej Číny, presnejšie ostrova Chaj-nan (Hainan) a priľahlého poloostrova Leit-šou, kde je „doma“, a celej Indonézie. Chuťou sa dosť podobá ďumbieru, ale je jemnejšia. Materská rastlina totiž patrí do rovnakej čeľade ako ďumbier – do ďumbierovitých, Zingiberaceae. Alpínia (galgan) sa dnes pestuje v celej Číne, v západnej a juhozápadnej Ázii, ale aj v Indii, Japonsku a na Antilách.