Liečivá lúka

Niet snáď lepšieho pocitu, ako keď sa Vám podarí vypestovať nejakú rastlinku od semienka. Človek si k nej vybuduje vzťah a oveľa dôvernejšie a radšej sa s ňou potom zoznámi. Cieľom projektu Liečivá lúka je vytvoriť priestor pre interaktívne spoznávanie a využívanie  liečivých rastlín.

Dôvodov na objavovanie tajomstiev liečivých rastín je určite viac:

  1. Pre zdravie. Naše rastlinky pomáhajú liečiť mnohé ochorenia, pôsobia ako účinná prevencia.
  2. Pre radosť. Pestovanie je záľubou, ktorá vám prinesie nielen úžitok, ale aj potešenie.
  3. Pre dobrú kuchyňu. Množstvo byliniek využijete na prípravu chutného a zdravého jedla.
  4. Pre krajšie prostredie. Rozkvitnuté rastlinky skrášlia prostredie, v ktorom žijete.
  5. Pre deti. Vaše deti od malička získajú pozitívny vzťah k prírode.

Naša Liečivá lúka obsahuje pestrú zmes viac ako 30 druhov rôznych liečivých rastlín, ktoré môžeme rôzne využívať. Nájdeme medzi nimi rastliny jednoročné, dvojročné i trvalky. Niektoré kvitnú na jar, niektore v lete či na jeseň. Niektoré vykvitnú v druhom roku, niektorým sa bude dariť viac, niektorým menej.

Ako rozoznáme jednotlivé rastlinky? Kedy kvitnú a akú farbu majú kvety? Ktoré z nich sú medonosné? Ktoré časti zbierať? A kedy? Ako ich môžeme využívať? Ako určíme správne dávkovanie?

To všetko a oveľa viac nájdete nielen v knižnej, ale aj v on-line verzii Atlasu liečivých rastlín a lesných plodov – aj s kľúčmi na určovanie rastlín, interaktívnymi slovníkmi a automatickými upozorneniami, kedy jednotlivé rastlinky zbierať, prípadne kedy ich vysievať.

Staňte sa aj vy odborníkom na liečivé rastliný a sledujte v priamom prenose ako vám pred očami rastie vlastná Liečivá lúka.

Liečivú lúku môže mať naozaj každý. Že nemáte vlastnú záhradku? To vôbec nevadí! Stačí sa trochu porozhliadnuť okolo seba a určite v blízkom okolí nájdete vhodné miesto, ktoré by sa dalo takýmto spôsobom zveľadiť. Veď liečivé rastlinky sú tu pre všetkých.