Dub letný

Quercus robur

Fagaceae (Bukovité)
Česky: Dub letní (křemelák), Dub letní, Anglicky: Common oak, Latinsky: Quercus pedunculata, Quercus robur L., Francúzsky: Chęne rouvre, Nemecky: Stiel, Sommereiche, Taliansky: Quercia, Poľsky: Dąb szypułkowy, Maďarsky: Kocsányos tölgy
OBSAHUJE
12 receptov
Súvisiace edície: medonosné, kloktadlá, stromy
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Quercus glandes (žalude bez čiašok) Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - semeno Ikona zber - semeno Ikona - nezbiera sa
Quercus cortex Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - konárik Ikona zber - konárik Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona semeno semenoIkona konárik konárik

Botanický popis

Dub letný je notoricky známy strom. Dub letný spolu s dubom zimným (dub zimní – drnák – Quercus petraea (Mattusch.) Liebl.,syn. Quercus sessilis Ehrh.) sú statné, dlhoveké, nepravidelne zavetvené stromy, vysoké aj 30 – 40 m, významné krajinotvorné dreviny.

Dvojicu dopĺňa dub plstnatý (dub pýřitýšipák – Quercus pubescens Willd.), liečebne sa nevyužíva; všetky tri sú významnou zložkou našich listnatých a zmiešaných lesov.Ich štandardné rozlišovacie znaky sú páperisté – plstnaté konáriky pri dube plstnatom, lysé pri oboch ostatných druhoch, ktoré sa líšia predovšetkým inzerciou žaluďov: dub letný má plody – žalude stopkaté, dub zimný sediace.

Listy prvého majú bázu viac-menej srdcovitú a krátke stopky, druhého listy majú klinovito zbiehavú bázu a dlhé stopky. Oba druhy sa spontánne krížia a farmaceutické – terapeutické využitie majú spoločné, bez rozlišovania, aj so svojimi krížencami.

Dubienky, oficinálne ako dubienka, hálka – Galla (ČL 97, SL 1 neuvádza) – tzv. tvrdé patologické novotvary, sa vytvárajú na konároch duba hálkového – (Q. infectoria Olivier), dubu Stredozemia a Balkánu, vytvoria sa nabodnutím hmyzu podobného ose, ktorá do rany nakladie vajíčka a vytvorená dubienka slúži na jej vývoj.

Výskyt

Dub letný spolu s dubom zimným sú hlavné druhy našich i európskych opadavých lesov, ktorých areály sa na väčšine nášho územia prekrývajú. Dub letný je však skôr nížinný strom, len zriedka vystupuje do nadmorskej výšky nad 1000 m, zatiaľ čo d. zimný je drevina podhorských polôh a pahorkatín.

Dub plstnatý je na celom našom území roztrúsený až hojný.