Brusnica čučoriedková

Vaccinium myrtillus L.

Ericaceae (Vresovcovité), Vaccinioidae (Vaccinioidae)
Ľudové názvy: myrtovky, boruvnice, myrtové jahody, hafery, čierna jahoda, čiernice, čičoretka, končierka
Česky: (Brusnice) borůvka, Anglicky: Blaeberry, Bilberry, Latinsky: Vaccinium myrtillus, Francúzsky: Airelle myrtille, Nemecky: Heidelbeere, Blaubeere, Španielsky: Mirtilo, Taliansky: Mirtillo, Poľsky: Borówka czernica, Maďarsky: Fekete áfonya
Súvisiace indikácie: Hnačky, Cukrovka, Zápal žalúdka
OBSAHUJE
28 receptov
Súvisiace edície: medonosné, kloktadlá, ovocie
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Myrtilli folium (SFK 1) Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - list Ikona zber - list Ikona zber - list Ikona zber - list Ikona zber - list Ikona zber - list Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona list list

Botanický popis

Brusnica čučoriedková je husto rozkonárený nízky ker dosahujúci výšku asi 50 cm. Jeho kmienky sú plazivé, konáre hranaté, vzpriamené.

Listy opadavé, vajcovité, končisté, na okraji pílkovité, jednotlivé bledozelené alebo červenkavé kvety (kvitnú apríl – máj – jún) vyrastajú na stopkách dlhých asi 3 – 5 mm.

Plody sú čiernomodré oinovatené bobule. List nemá pach a chutí slabohorko, adstringentne, plody sú bez pachu a chutia kyselkavosladko, slabosťahujúco. Čučoriedka rastie v hornatých oblastiach roztrúsene, v nižších polohách na Záhorskej nížine, ktorej bobule sú guľaté, sivomodré, šťava bezfarebná a hoci sú jedlé, často spôsobujú vracanie.

Jej liečebné použitie u nás sa uvádza až v novšom čase (staršie z ľudového liečiteľstva je známe z tých krajín, kde rastie v produkčnom množstve, ako napr. v Rusku). List je adstringencium, ľudovo sa užíva najmä pri ochoreniach močových a žlčových ciest, ako metabolikum pri reumatizme, aj ako antidiaroikum.

Plody sa najčastejšie spracúvajú na šťavu, ktorá sa pije pri nachladnutí, horúčkach a pod. U nás má však malú tradíciu.

Výskyt

Rastie hojne ako lesný druh všetkých kyslých podkladov, hojný najmä v podhorskom a alpínskom stupni. Neznáša hlinité piesky.  Čučoriedka je dôležitá aj tým, že chráni lesnú pôdu pred splavovaním a podporuje tvorbu humusu – pri zbere treba preto šetriť porasty.