Palina dračia

Artemisia dracunculus L.

Asteraceae (Astrovité), (úborovité)
Ľudové názvy: estragon, paldán, tarkán
Česky: Pelyněk kozalec, Estragon, Anglicky: Tarragon, Francúzsky: Estragon , Nemecky: Estragon, Španielsky: Estragone, Taliansky: Dragontea, Maďarsky: Tárkony úróm
OBSAHUJE
1 recept
Súvisiace edície: koreniny, kozmetiká
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Dracunculi herba Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona vňať vňať

Botanický popis

Palina dračia je trváca bylina s viacerými, 60-120 cm vysokými, husto rozkonárenými ston­kami. Listy má striedavé, jednoduché, dolné na vrchole trojito zárezové, ostatné nedelené, kopijovité až čiarkovité, ce­listvookrajové alebo slabo zúbkaté.

Rast­lina má riedke, prútovité metliny drob­ných úborov s holými zákrovmi. Von­kajšie samičie a vnútorné obojpohlavné kvety sedia na bezplievnatom lôžku, sú rúrkovité, päťpočetné, s belavými a červenejúcimi korunami a s nažkami bez chocholca.

Pri tejto rastline je malá možnosť zámen, lebo rastlina býva u nás prakticky iba pestovaná. Od príbuzných druhov sa líši hlavne nedelenými listami. Rozlíšenie obchodných druhov („ruský" a „nemec­ký" tovar) sa robieva hlavne pomocou mikroskopu: podl'a inak formovaných krycích trichómov (chlpov). Zatial čo pri „ruských" druhoch sú krycie tri­chómy zoskupené do hviezdice, pri „ne­meckých" druhoch sú tieto trichómy vidličkovité.

Výskyt

Druh pochádza z Ázie, u nás miestami splanel.