Moruša čierna

Morus nigra

Česky: Morušovník černý
Súvisiace indikácie: Cukrovka, Krčné choroby a bolest
OBSAHUJE
1 recept
Súvisiace edície: ovocie, stromy
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Mori nigrae fructus Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - plod Ikona zber - plod Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Mori nigrae folium Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - list Ikona zber - list Ikona zber - list Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona plod plodIkona list list

Botanický popis

Strom zo sivým kmeňom a červenohnedými konármi. Listy striedavé, širokovajcovité, s nepočetnými lalokami. Kvety jednodomé alebo dvojdomé; tvoria pazušné vajcovité, nepravé klasy. Samčie kvety majú zelenkasté okvetie, samičie sú s voľnými brvovitými okvetnými lístkami. Plody sú krátkostopkaté, čiernofialové moruše.

Moruše sa opeľujú vetrom.

Výskyt

Strom pochádza z Ázie. Pestujú ho na teplejších územiach, v záhradách a pri komunikáciách.

Moruša biela: striedavé listy má nedelené, až okrúhlastovajcovité alebo s niekoľkými nesúmernými lalokami. Plody sú zelenkasté až biele alebo červenkasté moruše.

Druh bol importovaný z Ázie. Pôvodne ho pestovali pre listy, ktoré slúžili ako krmivo hodvábnika; dnes sa pestuje pre chutné plody.

Moruše  sa u nás pestujú, ale nehojne, hoci nie sú náročné na pôdu; ako potrava pre húsenice hodvábnika sú vhodnejši listy bielej moruše. Pri chove húseníc listami čiernej moruše sa pradie hodváb prostrednej akosti. Výhľadovou drevinou pre naše hospodárstvo by mohla byť moruša trnavská (M.x tyrnaviensis Domin), dlho pestovaná najmä v karpatskej oblasti (na Slovácku známa ako molperně). Je krížencomm. čiernej a červenej (Moruša rubra L.), severoamerického druhu, u nás kedysi pestovaného alebo triploidná forma m. čiernej.

Moruše sa často pestujú v krovitom tvare a dlhoročným pestovaním sa vytvorili mnohé odrody, ktoré sa líšia najmä tvarom listov.