jedovata bylinkaLuskáč lekársky

Cynanchum vincetoxicum (L.) Pers.

Asclepiadaceae (Glejovkovité)
Ľudové názvy: luskáč, lastovičník
Česky: Tolita lékařská, Anglicky: Asclepiad, Latinsky: Vincetoxicum hirundinaria Medic. , Asclepias vincetoxicum L., Francúzsky: Dompte-venin officinale, Nemecky: Weisse Schwalbenwurz, Španielsky: Centosigo, Taliansky: Vincetossico, Maďarsky: Kbzónséges méreggylok
Súvisiace indikácie: Ľudové "všelieky", Obličky - ochorenie
OBSAHUJE
1 recept
Súvisiace edície: jedovaté
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Vincetoxici radix Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - koreň Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona koreň koreň

Botanický popis

Trváca bylina vysoká 20-100 (120) cm; byľ priama, jednoduchá, oblá, chlpatá, so šupinatým podzemkom, listy kopijovité, celistvookrajové, dolné až sediace, horné na krátkych stopkách, kvety žltkastobiele až zelenkasté, zvončekovité, v mimopazušných zdanlivých okolíkoch. Plody sú blanité mechúriky.

Luskáč lekársky je u nás jediným zástupcom rodu. V záhradkách sa občas vysádza príbuzná glejovka americká - Asclepias syriaca L., s červenofialovými kvetmi.

Luskáčový koreň (Radix vincetoxici), dlhý asi 5 cm a hrubý 1 cm s nepravidelne sprehýbaným podzemkom, ktorý má mnohé žlté bočné korienky, sa často primiešava do oficinálnej drogy Radix valerianae — valeriánový koreň (pozri heslo) a medzi prvosienkový (Radix primulae); odlišuje sa chemickými skúškami.

Výskyt

Eurázijský druh, jej pôvodné stanovištia sa vyznačujú hlbokými vlhkými pôdami. V našich podmienkach je to teplomilný druh viazaný na suché lokality. Je častý na vápencových skalnatých substrátoch od nížin až do horského stupňa. Jeho stanovišťami sú lesostepi, suché trávnaté alebo skalnaté svahy; výborne znáša aj dlhšie obdobie sucha.