Balota čierna

Ballota nigra L.

Lamiaceae (Hluchavkovité)
Ľudové názvy: čierny jablčník
Česky: Měrnice černá, šedivka černá, Anglicky: Black Horehoud, Francúzsky: Balotte fétide, Nemecky: Schwarznessel, Schwarzer Gottvergess, Španielsky: Marrubio fetido, Taliansky: Marrubio fetido, Maďarsky: Fekete pesztercze
Súvisiace indikácie: Reumatizmus, Dna
OBSAHUJE
1 recept
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Ballotae nigrae herba Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona vňať vňať

Botanický popis

Sivo páperistá, trváca, 60-100 cm vysoká bylina so štvorhrannou stonkou. Listy má protistojné, stopkaté, vajcovité a vrúbkovano pílkovité.

Kvety súmerné, v pazušných, krátko stopkatých zdanlivých praslenoch, červenofialové alebo biele, so štetinovitým listeňom pod kalichom, s päťzubým kalichom a dvojpyskovitou korunou, ktorej hlavný pysk nie je vykrojený. Štyri tyčinky a jediný piestik z dvoch plodolistov, plod rozdelený na štyri tvrdky.

Pre identifikačné fažkosti a zámeny byliny s inými je už názov drogy mnohovravný. Vňaťová droga má označenie aj Herba marrubii nigri - pričom zrejme jestvuje aj Herba marrubii albi - jablčníková vňať. Svedčia o tom aj cudzojazyčné pomenovania, lebo tieto dva druhy sú si vel'mi podobné. Do úvahy teda prichádzajú aj byliny podobné jablčníku (iné druhy - jablčnik obyčajný, Marrubium vulgare L. - kocúrnik obyčajný, Nepeta cataria L., čistce, druhy rodu Stachys atd.), príp. zástupcovia čelade hluchavkovitých, z ktorých mnohé druhy sú si vel'mi podobné dokonca i pachom.

Výskyt

Rastlina obl'ubuje dusík v pôde. Vyskytuje sa na rumoviskách, pri cestách, ohradách, na úhoroch od nížin až po podhorské pásma.