jedovata bylinkaDrchnička roľná

Anagalis arvensis L.

Primulaceae (Prvosienkovité)
Ľudové názvy: kačacie mydlo, mačacie mydlo, žabie mydlo, kuracie oko, kurimor, námožníček, žabinec, žabí strevíc
Česky: Drchnička rolní, Anglicky: Scarlet Pimpernel, Latinsky: Anagallis arvensis, Francúzsky: Mouron des champs, Nemecky: Roter Gauchheil, Španielsky: Murrons, Taliansky: Anagallide, Maďarsky: Mezei tikszem
OBSAHUJE
1 recept
Súvisiace edície: jedovaté
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
anagallidis arvensis herba Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona vňať vňať

Botanický popis

Drchnička roľná je jedno - až dvojročná bylina s vystúpavou, štvorhrannou, rozkonárenou až priamou byľou vysokou 10 – 15 cm. Svetlozelené protistojné dolné listy sú vajcovité, horné podlhovasté, na obidvoch stranách žliazkato bodkované, stopkaté kvety v pazuche horných listov najčastejšie tehlovočervené. Kvitnú v júni až septembri.

Plody sú guľaté tobolky. U nás hojne rastie na vlhkých výživných pôdach. Odborné pomenovanie má z gréckeho „anagelaó“ – smejem sa, lebo kedysi liečila aj melanchóliu.

Rastlinu uvádzame kvôli kompletnosti nášho ľudového upotrebenia a z historického aspektu.

Pestuje sa ako obľúbená izbová kvetina s podzemnou hľuzou. Rastlina sa už v medicíne nepoužíva.

Výskyt

U nás miestami v prírode sa vyskytuje (hlavne v dúbravách a bučinách západného Slovenska a na juhozápadnej Morave) podstatne menší cyklámen purpurový (brambořík nachový – Cyclamen purpurascens Mill.) s karmínovo červenými kvetmi a je celkom chránenou rastlinou. Obsahuje rovnako toxický cyklamín a čerstvá hľuza sa spracúva v homeopatii.