Bôľhoj lekársky

Anthyllis vulneraria

Fabaceae (Bôbovité)
Ľudové názvy: skalák, solník, úročka, úročník, žltá ďatelina, žlťák
Česky: Úročník bolhoj, Anglicky: Kidney-Vetch, Latinsky: Anthyllis vulneraria L., Francúzsky: Anthyllide vulnéraire, Nemecky: Gemeiner Wundklee, Španielsky: Vulneraria, Taliansky: Vulneraria, Poľsky: Nyúlszapuka
Súvisiace indikácie: Angína, Vredy predkolenia, Pomliaždeniny, Rany
OBSAHUJE
3 recepty
Súvisiace edície: medonosné, obklady, omývanie, kloktadlá
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
anthyllidis vulnerariae flos Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - kvet Ikona zber - kvet Ikona zber - kvet Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona kvet kvet

Botanický popis

Bôľhoj lekársky je trváca, 10 – 30 cm vysoká bylina so žltými kvetmi v hlávkach. Stonku má často poliehavú, stonkové listy perovito zložené, lístky podlhovasté. Kvitne v máji – septembri. Rastie často na suchomilných a polosuchomilných trávnatých porastoch.

Výskyt

Obľubuje sypké piesočnatohlinité alebo kamenistohlinité pôdy. Mierne vápnomilná a teplomilná bylina. V minulosti sa bôľhoj pestoval veľkoplošne ako krmovina („žltá ďatelina“ – okrem toho poskytuje včelám veľmi dobrú nektárovú pašu i peľ). Mohol sa však kosiť iba raz ročne.

Je to veľmi dobré sušené i zelené krmivo, nie síce také kvalitné ako ďatelina, výhodné najmä pre horské oblasti. Hojne sa pestuje na Balkáne.