Blyskáč jarný

Ficaria verna

Ranunculaceae (Iskerníkovité)
Ľudové názvy: babí blysk, blýskavé kvieťa, blyšťok, celidon menší, čočka, krtičník menší, krvavník menší, manna, orzaj, rúpník, rúpové korenie.
Česky: Orsej jarní, Anglicky: Pilewort, Latinsky: Ranunculus ficaria, Ficaria verna Huds., Francúzsky: Ficaire renuncule, Španielsky: Celidonia menor, Taliansky: Celidonia minore, Maďarsky: Saláta szironták
OBSAHUJE
3 recepty
Súvisiace edície: koreniny
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Ficariae herba Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - vňať Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona vňať vňať

Botanický popis

Trváca bylina, prvá včasná jarná zeleň, eurosibírsky druh, vysoký asi 5 – 20 cm s kyjovitými podzemnými hľuzami. Lesklé listy má srdcovito obličkovité, stonku dutú, často poliehavú, jednotlivé žlté kvety s 8 – 12 korunnými lupienkami na dlhých stopkách. V pazuchách listov často bývajú pacibuľky. Korene sú sčasti niťovité, sčasti kyjačikovité a zhrubnuté.  U nás sa vyskytujú dva poddruhy.

Príbuzný a podobný druh je záružlie močiarne (blatouch – Caltha palustris L.) a iskerníky (Ranunculus L.). Záružlie je však hrubšia bylina, na koreňoch nemá hľúzky a kvet obsahuje veľké okvetné lístky. Iskerníky, medzi ktoré ho niektorí botanici zaraďujú, sa mu nie veľmi podobajú.

Výskyt

Druh je častý vo vlhkých listnatých lesoch a krovinách. Obľubuje hlboké, podmáčané, dusíkaté pôdy.

Rastie na mierne kyslých až neutrálnych hlinitých pôdach s veľkou vodnou kapacitou alebo na stanovištiach občas a dočasne zaplavovaných, prípadne s hladinou spodnej vody aspoň 2 m pod povrchom, najmä v lužných lesoch a na tienistých miestach. Nachádzame ho aj na polokultúrnych a kultúrnych lúkach, najmä vo vyšších polohách. Je bežný v stupňoch dubín, bučín, smrečín aj kosodrevín, teda do výšky asi 1800 m nad morom.

U nás rastie vzácny príbuzný iskerník obličkový (Ranunculus thora L. – pryskyřník ledvinový), veľmi zriedkavý vo Vysokých Tatrách, v Západných a Belanských Tatrách, hojný však v Rakúsku a vo Švajčiarsku (v Alpách).