Pŕhľava dvojdomá

Urtica dioica

Urticaceae (žihľavovité)
Česky: Kopřiva dvoudomá, Anglicky: Stinging nettle, Latinsky: Urtica dioica L., Francúzsky: Ortique dioďque, Nemecky: Grosse Brennessel, Španielsky: Ortiga mayor, Taliansky: Ortica maschia, Poľsky: Pokrzywa zwyczajna, Maďarsky: Nagy csalán, Kétlaki csa-lán
OBSAHUJE
17 receptov
Súvisiace edície: kozmetiká, obklady, kloktadlá
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Urticae herba (SFK 1) Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona vňať vňať

Botanický popis

Dvojdomá trváca rastlina s pŕhlivými chlpmi, vysoká 60 – 150 cm. Listy má dlhšie ako listová stopka, krížmo protistojné. Kvitne visiacou metlinou dlhých zelených drobných kvetov v júni až v októbri. Plody sú vajcovité nažky.  Pretože zriedka vytvárajú plody, rozmnožujú sa podzemnými výbežkami, preto sa dajú veľmi ťažko vyhubiť. Rastlinu príležitostne napádajú húsenice babôčky pŕhľavovej (Vanessa urticae).

Žihľava – pŕhľava malá (žahavka roční – Urtica urens L.), je jednoročná jednodomá rastlina takisto s pŕhlivými chlpmi s obsahom nie celkom známeho pŕhľavového jedu a s histamínom, ktoré vyvolávajú na pokožke alebo pod pokožkou pálivé vyrážky, na čo ho stačí už desaťmilióntina gramu, má vajcovito elipsovité, krížmo protistojné listy, metliny s drobnými zelenými kvetmi krátke, rovnovážne alebo ovisnuté, také dlhé ako stopky listov, kvitne v máji až októbri.

Výskyt

Je to veľmi častá burina na rumoviskách, okrajoch ciest, na vlhkých stanovištiach v listnatých aj ihličnatých lesoch, indikátor dusíkatých pôd a v lesoch indikátor zamokrenia. Žihlava -pŕhlava malá rastie najmä v teplejších oblastiach nášho štátu a tu je hojná.