Zádušník brečtanovitý

Glechoma hederacea L.

Labiatae (Pyskaté), Lamiaceae (Hluchavkovité)
Ľudové názvy: budra, kondrlík, konrábek, kundračky, modráčka, openec, padešník, vopenec, zemský brečtan
Česky: Popenec břečťanovitý, Popenec obecný, Anglicky: Ground Ivy, Latinsky: Nepeta hederacea, Glechoma glechoma Benth., Francúzsky: Népeta lierre terrestre, Nemecky: Ephenblättrige Gundelrebe, Efeu-Gundermann, Španielsky: Yedra terrestre, Taliansky: Edera terrestre, Poľsky: Bluszczyk kurdybanek, Maďarsky: Kerek repkény
OBSAHUJE
8 receptov
Súvisiace edície: kúpeľ, obklady, kloktadlá
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Glechomae herba Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona vňať vňať

Botanický popis

Zádušník brečtanovitý je silne aromatická trváca bylina. Stonku má plazivú alebo vystúpavú, 15 – 60 cm vysokú, listy holé, stopkaté, obličkovité alebo takmer srdcovité, vrúbkované, málokvetý pazušný papraslen, kvety s modrofialovou korunou, niekdy ružové alebo aj biele, tmavofialovo škvrnitý dolný pysk; horný pysk kvetu plochý. Plody sú tvrdky. Kvitne dlho – aj dva mesiace, v marci až v júni a včelám poskytuje nektár a peľ.

Pre zvieratá je jedovatá (najmä pre kone – spôsobujú to obsahové látky horčiny), preto sa niekedy označuje za toxickú. Hoci pripomína brečtan, nie je s ním v nijakom príbuzenstve.

Výskyt

Zádušník je hojný v lužných lesoch, vlhkých listnatých lesoch, zmiešaných i ihličnatých, rastie aj na vlhkých lúkach – obľubuje vlhkú, dusíkatú pôdu.