Ostružina černicová

Rubus fruticosus L. ssp. aggr.

Rosaceae (Ružovité)
Ľudové názvy: černica, čierna malina, ožina
Česky: Ostružiník křovitý, Anglicky: Blacberry, Francúzsky: Ronce, Nemecky: Brombeere, Španielsky: Zarzamora, Taliansky: Rovo, Poľsky: Jeźyna (fałdowana), Maďarsky: Fekete szeder
OBSAHUJE
14 receptov
Súvisiace edície: medonosné, omývanie, kloktadlá, ovocie
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Rubi fruticosi folium Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - list Ikona zber - list Ikona zber - list Ikona zber - list Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona list list

Botanický popis

Ostružina černicová je drevina alebo ker s výškou 1,2 – 2 m, metlovitého charakteru, s dvojakými výhonkami krátkeho veku, ktoré sú drevnaté, nekvitnúce, často oblúkom poliehavé až plazivé alebo kvitnúce krátke, obyčajne priame a bylinné. Konáre môžu byť oblé, hranaté, lysé, chlpaté, ostnaté, holé.

Listy černíc sú päťpočetné, s lístami rôznych tvarov i veľkostí. Súkvetie je metlinovité, viackveté, s bielymi, ružovými a fialovými kvetmi na holých, chlpatých, žľaznatých alebo ostnatých stopkách. Plody sú kôstkovičky tvoriace plodstvo – černicu. Kvitne jún – august.

Systematika ostružín je veľmi náročná. Počet opísaných druhov ide do stoviek, preto sa zvyčajne označujú ako súborný, kolektívny druh (aggregatus – agg.). Hospodársky významné kultivary černíc tvoria dve pomologicky významné skupiny: černice rastúce vzpriamene a plazivé. Vzpriamené možno považovať za kultúrnejšiu formu. 

Výskyt

Druh je hojný na okraji lesov, polí, záhrad a na čistinách. Vzpriamené druhy sú náročnejšie na ekologické podmienky, vyžadujú chránenú slnečnú polohu, ale kultivary pôvodom z Ameriky sú mrazuvzdorné. Plazivé černice okrem slnečnej polohy sú asi najskromnejšie ovocné rastliny.