Očianka rostkovova

Euphrasia rostkoviana

Scrophulariaceae (Krtičníkovité)
Ľudové názvy: tešinka, ambrožka, bradavník, potešenie očí, zubová tráva
Česky: Světlík lékařský, Latinsky: Euphrasia officinalis, Euphrasia Rostkoviana Hayne, Francúzsky: Euphraise officinale, Španielsky: Eufrasia, Taliansky: Eufrasia, Poľsky: świetlik łąkowy, Maďarsky: Mirigyesszem viditó
Súvisiace edície: kúpeľ, medonosné, obklady
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Euphrasiae herba Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona vňať vňať

Botanický popis

Jednoročný poloparazit vysoký 5 – 25 cm. Stonku má vystúpavú, väčšinou rozkonárenú, listy protistojné, chĺpkaté, vajcovité, vrúbkovano zúbkaté.Súkvetie klas. Kalich a listene so žľaznatými chlpmi. Dolný pysk trojlaločný, s fialovými pruhmi na bielom podklade a so žltými škvrnami. V strede a koncom leta – júl – september rozkvitá množstvom kvietkov, ktoré opeľuje hmyz. Existujú aj exempláre zariadené na samoopeľovanie. Plod je pukavá mnohosemenná tobolka.

Druhy tohoto rodu sú veľmi variabilné, diferenčné znaky sú veľmi málo nápadné a druhy sa často krížia. Na odborné určenie treba preparovať viac exemplárov z jednej populácie, lebo jednotlivé rastliny sú pre svoju variabilitu znakov aj odborníkovi často neurčiteľné. Pre zberača nepodstatné – zberajú sa kvitnúce vňate všetkých našich druhov.

Výskyt

Očianka je hojná na lúkach, v polosuchých trávnatých porastoch, čiastočne sa vyhýba vápnitým pôdam. Poloparazituje na niektorých druhoch tráv. Farmaceutický tovar sa dodáva najčastejšie z Bulharska, Maďarska a Juhoslávie.