Nebezpečné rastliny - Jesenné

V jesenných mesiacoch dozrievajú plody mnohých bylín, kríkov i stromov. Pre deti i dospelých sú často veľkým lákadlom. Na jedenie nie sú vhodné červené plody kaliny (Viburnum), tráviace poruchy môžu vyvolať aj poškodené plody bazy čiernej (Sambucus nigra), ešte častejšie bazy chabzdovej (Sambucus ebulus), na jedenie nie sú  vhodné ani plody bršlenukrušinyrešetliaka a vtáčieho zobu.

Posledným varovným nebezpečenstvom v jesennom období je jesienka obyčajná (Colchicum autumnale). Prudko jedovaté sú plody i kvety – deti rozhodne nemožno nechať bez dozoru na lúke s ich porastom. Po ochutnaní kvetov či plodov vzniká nebezpečná otrava, ktorá sa prejaví oneskorene – až po vstrebaní  jedu do krvi, podobne ako pri muchotrávke zelenej. Preto pri podozrení, že dieťa ochutnalo jesienku, treba urýchlene vyhľadať lekára.

Jesienka obyčajná (Colchicum autumnale)

Ako sme spomenuli, najčastejšou  príčinou otráv zelenými rastlinami sú plody ľuľkovca. Druhou príčinou sú jadrá kôstkového ovocia – čerstvé i sušené. Obsahujú  totiž kyanovodík, jed s horkomandľovou vôňou. Najviac ho je v jadrách broskýň, marhúľ, ale aj sliviek. Na prítomnosť upozorňuje horkastá chuť. A tak ani jeden druh nášho kôstkového ovocia nemá jedlé jadrá.

Broskyňa obyčajná (Persica vulgaris)

Celý rad nebezpečných rastlín si pestujeme aj doma v črepníkoch. Pre dovšetkým musíme dávať pozor na cibuľkovité – možnosti zámeny s cibuľou a cesnakom sme uviedli – jedovaté cibuľkynarcis, tulipán, osobitne nebezpečná je amarylka (Amaryllis), morská cibuľa (Urginea maritea) a rad ďalších.

Morská cibuľa (Urginea maritea)

Z ostatných treba spomenúť populárny ker oleander – doma v Taliansku tvorí celé háje ako u nás vŕba; vôňa jeho kvetov je však až omamná a u disponovaných ľudí vyvoláva prudké bolesti hlavy. Inak celá rastlina je jedovatá.

Jedovaté sú aj rododendrony, amarylky, cyklámen a okrem toho musíme dávať pozor na celý rad jemne ochlpených črepníkových rastlín, ktoré vyvolávajú dotykové alergie, ako sú begónie, chryzantémy, primulky, pelargónie a iné.

Cyklámen európsky (Cyclamen europaeum)

Osobitné nebezpečenstvo predstavuje okrasná dífenbachia (Dieffenbachia) – jej šťava v čase otroctva slúžila ako mučidlo na nepohodlných svedkov – vyvolá opuchy jazyka, slinotok a stratu reči. Je aj príčinou dotykových alergií a intoxikácia touto rastlinou nie je neobvyklá. R. 1998 bola príčinou najčastejších intoxiká cií (33 %).

Dífenbachia (Dieffenbachia)

Kapitolou o nebezpečných rastlinách sme nechceli vzbudzovať strach. Našou snahou bolo iba upozorniť na reálne nebezpečenstvo ochutnávania hlavne neznámych rastlín a plodov. Nebezpečné je aj niektoré ovocie (hlavne nezrelé), zelenina, čo je však inou kapitolou.

A na záver rada: nepodceňujte znalosti botaniky – potom sa nemusíte takýchto otráv obávať a ochránite pred nimi najmä svoje deti.