Zemiak ľuľok

Solanum tuberosum L.

Ľudové názvy: švábky, krumple, grule
Česky: Brambor obecný, Anglicky: Potatoes, Nemecky: Kartoffel, Knolliger Nachtschatten
Súvisiace indikácie: Kašeľ, Bolesti žalúdka, Popáleniny, Rany
OBSAHUJE
1 recept
Súvisiace edície: zelenina
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Solani tuber Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - koreň Ikona zber - koreň Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Solani herba Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona koreň koreňIkona vňať vňať

Botanický popis

Zemiak ľuľok je trváca bylina s dlhými, tenkými a plazivými podzemkami zakončenými hľúzami. Listy striedavo jarmové, nepárnoperovité.

Kvety s bielymi alebo s fialovými korunami zoskupené v koncových vrcholíkoch. Plody sú guľaté bobule.

Dlhoročným krížením vznikli stovky zemiakových odrôd (napr. rožky, jánovky, Češky, jakubky, mandľovky, Imperátor a i.). Líšia sa od seba obdobím dozrievania, veľkosťou, farbou šupky, tvarom hľúz, farbou na priereze (biele, žlté, červené, fialové a i.).

Výskyt

Rastlina pochádza z Južnej Ameriky. Pestuje sa na poliach.

Jedna z odrôd sa symbolicky nazvala var. europaeum a niet dôvodu pochybovať, že dnešné európske zemiaky pochádzajú z tohoto taxónu. Za vyše štyri storočia, čo uplynuli od dovozu prvých zemiakov z Chile do Európy, sa pôvodný druh v rukách šľachtiteľov priveľmi zmenil, takže chilské sorty zväčša nie sú totožné s európskymi alebo severoamerickými zemiakmi.