Višňa obyčajná

Cerasus vulgaris Mill.

Rosaceae (Ružovité)
Ľudové názvy: amrhele, hamrla, kyselka, maraša, vajksla
Česky: (Třešeň) Višeň, Anglicky: Sour Cherry, Latinsky: Prunus cerasus, Cerasus acida Gaertn., Francúzsky: Prunier cerisier, Nemecky: Weichsel , Sauerkirche, Španielsky: Guindo común, Taliansky: Visciolo, Maďarsky: Borizü meggy
OBSAHUJE
1 recept
Súvisiace edície: koreniny, medonosné, ovocie
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Cerasi fructus Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - plod Ikona zber - plod Ikona zber - plod Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona plod plod

Botanický popis

Višňa obyčajná je stromček vysoký do 700 cm, s tenkými, červenohnedými, sklonenými až ovisnutými konármi a s hladkou kôrou. Listy má striedavé, stopkaté, širokoelipsovité, končisté, drobno dvojito pílkovité, na rube páperisté, lysejúce, na líci holé a lesklé. Kvitne na listnetých brachyblastoch. Okolíky má až trojkveté, kvety stopkaté, obojpohlavné, pravidelné, päťpočetné s voľnými končistými kališnými lístkami, belostnými voľnými korunnými lupienkami,  väčší počet tyčiniek a vrchný semenník. Plod je guľatá purpurová kôstkovica.

Príbuzná je višňa mahalebka, Cerasus mahaleb (L.) Mill, syn. Prunus mahaleb L.  Z farmakologického hľadiska nemá osobitné indikácie - blíži sa višni obyčajnej. Je to ponticko - mediteránny druh a vyskytuje sa v osobitnom pásme dúbrav, v tzv. šipákových hájoch, na výstavbe stromovitého poschodia.

Výskyt

Višňa obyčajná sa pestuje v záhradách a pri komunikáciách.

Višňa sa u nás oddávna pestuje v nespočetných plemenách a sortách. Známe sú aj krížence višne s čerešňou označované ako sladkovišne.