Valeriána lekárska

Valeriana officinalis L.

Valerianaceae (Valeriánovité)
Ľudové názvy: baldrián, odolen, paldran, valeriánok, kozlík, mačacia zelina
Česky: Kozlík lékařský, Anglicky: Valerian, Francúzsky: Valériane médicinale (officinale), Nemecky: Echter (Gemeiner) Baldrian, Španielsky: Valeriana officinal, Taliansky: Valeriana, Poľsky: Kozłek lekarski, Maďarsky: Macska gyökőnke, Mezei macskagyökér
OBSAHUJE
24 receptov
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Valerianae radix Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - koreň Ikona zber - koreň Ikona zber - koreň Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona koreň koreň
Výsev
II-III
50x25 cm
IX-X

Botanický popis

Valeriána lekárska je trváca bylina 30 – 170 cm vysoká, s dutou, jednoduchou, ryhovou stonkou. Listy má protistojné, s 15 – 21 dielmi, zastrihovane zúbkaté, najvyššie celistvookrajové.

Kvety tvoria vrcholový metlinatý okolík, sú červené až veľmi svetlo bieloružové, kvitnú od začiatku júla do konca augusta, voňajú, ich vôňu však nie každý vníma rovnako. Vôňa byliny láka a pohlavne dráždi mačky (katofília). Plody valeriány sú nažky bez lietacieho zariadenia.

Výskyt

Valeriána je veľmi hojný druh vo vlhkých listnatých, ihličnatých i zmiešaných lesoch, na rúbaniskách, svetlinách, pri lesných cestách, na mokrých lúkach, slatinách, v priekopách, obľubuje na živiny bohaté, vlhké, podmáčané a hlinité pôdy.