jedovata bylinkaRuta voňavá

Ruta graveolens

Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Rutae herba Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Rutae folium Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - list Ikona zber - list Ikona zber - list Ikona zber - list Ikona zber - list Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona vňať vňaťIkona list list

Botanický popis

Ruta voňavá je trváca, silno aromatická bylina s 20 – 30 cm vysokými rozkonárenými listnatými stonkami so striedavými, stopkatými, na spodnej strane žľazovito bodkovanými jednoducho až trikrát nepárno perovito strihanými listami s drobno vrúbkovanými segmentmi.

Metlinovité súkvetia majú jedoduché až trojito zárezové listene. Zelenkastožlté bodkované kvety kvitnú v júni – auguste, na podplodovom terči, kde sa upínajú tyčinky, ronia medovú šťavu, ktorá láka hmyz, hlavne muchy. Plody sú hlboko laločnaté tobolky.

Výskyt

Pôvodná v juhovýchodnej Európe (subsp. graveolens) odkiaľ ju cez Alpy preniesli benediktíni. U nás je len v pestovanom poddruhu (subsp.hortensis (Mill.)Gams) v záhradách (kedysi ako liečivá) a ojedinele splanievajúca na výslnných, zásaditých voľných pôdach (vinice, zboreniská).