Ríbezľa čierna

Ribes nigrum L.

Grossulariaceae (Egrešovité)
Ľudové názvy: ríbezle, smradľavý ribíz
Česky: Rybíz černý, Meruzalka černá, Anglicky: Black currant, Francúzsky: Cassis, Nemecky: Schwarze Johannisbeere, Taliansky: Cassis, Poľsky: Czarna porzeczka, Maďarsky: Fekete ribiszke (egres)
OBSAHUJE
12 receptov
Súvisiace edície: medonosné, kloktadlá, ovocie
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Ribis nigri folium Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - list Ikona zber - list Ikona zber - list Ikona zber - list Ikona zber - list Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Ribis fructus Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - plod Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona list listIkona plod plod

Botanický popis

Ríbezľa čierna patrí medzi ovocné dreviny s farmaceutickým významom. Vzpriamene rastúci netŕnitý ker vysoký 1 až 2 m. Mladé konáre sú chlpaté, trojlaločné až päťlaločné, listy husto pílkovité, na rube žľaznato bodkované, po rozdrvení páchnuce.

Kvety vyrastajú v riedkych prevísajúcich strapcoch na dlhých stopkách, korunné lupienky sú čiarkovité, purpurovo nabehnuté. Kvitne v apríli až začiatkom mája, miestami i v júni. Obdobie kvitnutia je asi 8 – 10 dní. Plody sú čierne bobule.

Výskyt

U nás je zriedkavá v močaristých lužných lesoch, čiastočne sa vyhýba vápniku v pôde. Dnes možno už len ťažko rozlíšiť pôvodné populácie od splanených, lebo je prastará kultúrna ovocná i liečivá drevina. Ríbezľa čierna je jednou z hlavných ovocných kultúr Ruska, menšie kultúry sú v západnej Európe. Tu sa viac pestujú podobné druhy – najmä ríbezľa červená – Ribes rubrum L., ktoré do zberového materiálu nepatria, ani ďalšie príbuzné druhy, ani divo rastúce, ani pestované, ale na zlepšenie opeľovacích pomerov vždy je dobré vysadiť niekoľko kusov čiernej ríbezle.

zámok Ponorte sa hlbšie do sveta liečivých rastlín Dr. Kresánka a získajte podrobné informácie k rastlinám
ako pestovanie, história a zaujímavosti, zber, sušenie, obsahové látky, fytoterapia, recepty, kozmetika,
homeopatia, nežiadúce účinky… a prístup k breviáru zdravia, fytoterapeutickým receptom, registrom
a ďalším špeciálnym edíciám. Pozrite si možnosti prístupu.
Možnosti prístupu