Ríbezľa čierna

Ribes nigrum L.

Grossulariaceae (Egrešovité)
Ľudové názvy: ríbezle, smradľavý ribíz
Česky: Rybíz černý, Meruzalka černá, Anglicky: Black currant, Francúzsky: Cassis, Nemecky: Schwarze Johannisbeere, Taliansky: Cassis, Poľsky: Czarna porzeczka, Maďarsky: Fekete ribiszke (egres)
OBSAHUJE
12 receptov
Súvisiace edície: medonosné, kloktadlá, ovocie
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Ribis nigri folium Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - list Ikona zber - list Ikona zber - list Ikona zber - list Ikona zber - list Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Ribis fructus Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - plod Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona list listIkona plod plod

Botanický popis

Ríbezľa čierna patrí medzi ovocné dreviny s farmaceutickým významom. Vzpriamene rastúci netŕnitý ker vysoký 1 až 2 m. Mladé konáre sú chlpaté, trojlaločné až päťlaločné, listy husto pílkovité, na rube žľaznato bodkované, po rozdrvení páchnuce.

Kvety vyrastajú v riedkych prevísajúcich strapcoch na dlhých stopkách, korunné lupienky sú čiarkovité, purpurovo nabehnuté. Kvitne v apríli až začiatkom mája, miestami i v júni. Obdobie kvitnutia je asi 8 – 10 dní. Plody sú čierne bobule.

Výskyt

U nás je zriedkavá v močaristých lužných lesoch, čiastočne sa vyhýba vápniku v pôde. Dnes možno už len ťažko rozlíšiť pôvodné populácie od splanených, lebo je prastará kultúrna ovocná i liečivá drevina. Ríbezľa čierna je jednou z hlavných ovocných kultúr Ruska, menšie kultúry sú v západnej Európe. Tu sa viac pestujú podobné druhy – najmä ríbezľa červená – Ribes rubrum L., ktoré do zberového materiálu nepatria, ani ďalšie príbuzné druhy, ani divo rastúce, ani pestované, ale na zlepšenie opeľovacích pomerov vždy je dobré vysadiť niekoľko kusov čiernej ríbezle.